MĀRIS GROSBAHS /LV/

https://rojalab.lv/maris/

“Zilais Cerību Sivēns”

2011. gadā, notiekot pārmaiņām snauduļojošajā Rojā, modās arī vēlme aktivizēt mākslas, sabiedrības un vides mijiedarbību. Pastāvošais zvejniekciema tēls, mūsuprāt, vairs neatbilda esošajai situācijai un tā vajadzībām. Bija nepieciešams kāds risinājums, grūdiens, zīme. Dzimstot idejai par kinofestivālu RojaL Rojā, radās arī “Zilais Cerību Sivēns”. Iepriekš biju radījis mazāka izmēra “cerības” citviet. Te vajadzēja ko krietni apjomīgāku. Ar pašvaldības atbalstu tas neilgā laikā tika izveidots un drīz, svētku noskaņā – Līgo dienā, kopā ar Juri Viļamas, Jurģi Krāsonu un citiem vedām “Zilo Cerību Sivēnu” Rojas ielās, takās, māju pagalmos, stadionā, laukumos, pieturās. Tagad tas katru vasaras sezonu tiek novietots apskatei un aprūpei Rojas publiskajā pludmalē.

“Es esmu redzējis cūkas tik ilgi, cik ilgi esmu šeit uz Zemes. Es zinu, kas ir cūka, vai vismaz es tā domāju. Bērnībā es redzēju cūkas savas vecmāmiņas saimniecībā Latvijā. (Esmu aizmirsis, ka redzēju zilās cūkas!) Zinātne ļauj mums aptvert daudzus faktus par cūkām. Kā mākslinieks es iemācījos daudz par to anatomiju, formu, līniju, skaņām un tā tālāk, un, kad esmu veicis visu šo analīzi, es joprojām varu jautāt, kas ir cūka.

Es precīzi attēloju savu sivēnu. Dziļās cieņas dēļ, ko izjūtu pret tām un to lielo nozīmi homo sapiens dzīvē un vēsturē.”

Izvilkums no Māra Grosbaha anotācijas izstādei “Blue Piglets of Hope”, 2003. Gadā, Sanhosē, Kalifornijā.